Čtvrťáci ve Stožci - dvoudenní ekologicky zaměřený pobyt

06/06/2024
Základní škola

     Ve druhém květnovém týdnu se naši čtvrťáci vypravili (autobusem a z Prachatic vlakem) do NP Šumava – do obce Stožec, aby se zde zúčastnili výukových programů a dozvěděli se tak něco nového o krásách a zajímavostech naší Šumavy. Výlet to byl neobvyklý i tím, že byl – k radosti všech dětí - s přespáním.

    Jakmile se všichni ubytovali a naobědvali, odebrali se s lektorem do lesa, kde se prostřednictvím her dozvěděli např., jak se chrání jedle před jeleny, jak jsou důležité živé i neživé části lesa (soušky, mech) pro růst lesní vegetace nebo o několik metrů dále, jak jsou pro přírodu nepostradatelná šumavská rašeliniště. Nechyběly ani informace o mnohých savcích a dalších živočiších typických pro šumavskou přírodu.

   K večeru se pak děti vydaly projít si Puštíkovu stezku, což je další tamní nádhera! Cesta lesem vedla patnácti stanovišti. Děti plnily svůj pracovní puštíkovský list a než se nadály, byly opět ve Stožci, kde už na ně čekala vydatná večeře nebo opékání.

     Do postele se sice nikomu nechtělo, ale ráno musel být každý čilý a připravený na další program, takže do 24. hodiny pokoje utichly a děti konečně usnuly.

     Po vydatné snídani (děkujeme maminkám!) se děti se Stožcem rozloučily několika zajímavými hrami a  povídáním o ptácích, nákupem dárečků v infocentru a velkým potleskem a poděkováním našim lektorům.

     Věříme, že naši čtvrťáci si krátký pobyt ve Stožci pořádně užili a na Šumavu se budou rádi vracet!


Věra Bošková